През месец октомври 2022 година се навършват 120 години от рождението на една забележителна жена с огромен талант – Фани Попова-Мутафова. Тя е родена на 16 октомври 1902 г. в Севлиево и е единствена дъщеря на генерал Добри Попов, герой от Одринската епопея, племенница на генерал Стефан Нерезов.
Преди 1989-та година по идеологически причини не се говори много за нея. Сложна личност, недостатъчно разбрана, но отличаваща се със силен характер. Още приживе нейният талант е признат у нас и в чужбина. По думите на поета Кирил Христов „Нейните исторически романи я поставят на нивото на най-големите писатели в този жанр в световната литература“.
За 20 години издава 33 книги и става най-издаваният и най-популярен автор на своето време. С историческата си проза Фани Попова-Мутафова става първата жена в българската литература, навлязла в тази тематика. Освен това е един от популярните кинокритици у нас през 30-те години на 20-ти век. Основна тема в публицистичните ѝ творби са жените и тяхната роля в обществото.
„Малката маркиза“ – така я нарича нейният съпруг Чавдар Мутафов, архитект и художник.
По-възрастното поколение познава Фани Попова-Мутафова и я уважава. За съжаление младите хора не знаят почти нищо за нея.
Градска библиотека, съвместно с Община Севлиево, предвиждат осъществяването на поредица от събития, посветени на тази забележителна личност, чрез които да се провокира интереса към нея, за да се запази жива културната памет – провеждане на национален литературен конкурс на името на Фани Попова-Мутафова, прожекция на филма „Малката маркиза“, изложба за Фани Попова-Мутафова с материали от Националния литературен музей, представяне книгата на Катя Зографова „Бележити жени на България“, в която е включен и материал за Фани Попова-Мутафова, литературни четения „Четем заедно Фани Попова-Мутафова“.
В ход е проект за издаване на книга със спомени от/за писателката, статии, писма и документи „Непознатата Фани Попова-Мутафова“ от издателство „Унискорп“. Неин съставител е Катя Зографова, литературен историк и критик, автор на книгата „Чавдар Мутафов. Възкресението на Дилетанта“, 2001 и на няколко етюда за Фани Попова-Мутафова, публикувани в книгите „Многоликата българка“, 2006 и в „Бележити жени на/за България“.
За да бъде осъществен този проект ще бъдат необходими около 6 000 лева.
Ако искате да помогнете за реализирането му, можете да направите това, дарявайки средства според своите възможности. Вижте как – тук.