В навечерието на празника на пчеларите в Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство в гр. Трявна постъпи ценно дарение – центрофуга за мед, изработена от Дабко Христов – един от най-добрите пчелари в Трявна 20-те – 50-те години на ХХ и производител на пчеларски пособия. Принадлежала е на пчеларя Тотю Бонев.
Пчеларството в Трявна е с традиции от векове – едно от предположенията извежда името „Трявна“ от „тръвна“ – стар пчелен кошер. През 1901 г. пчеларите от района се обединяват в Дружество „Пчела“, чиято дейност е с променлив успех през първите десетилетия на ХХ век. Принос за възстановяването на дружеството като „Балканска пчела“ има Дабко Цанев Христов, пчелар от 1927-28 г. Първоначално пчелинът на Дабко Христов е на гара Плачковци, после го мести до с. Новаковци, а по-късно, 1947-49 г., в с. Радунци, където и днес се поддържа от сина му Митко Дабков. Дабко Христов е председател на Тревненското пчеларско дружество от 1932 г. до 1948 г.
От 1927-28 г. Д. Христов е абонат на списание „Пчела”, впоследствие и на списание „Добър пчелар”, които дават полезни съвети за пчеларите, споделят български и чужд опит в отглеждането на пчели, оповестяват за организирани курсове по обмяна на пчеларски опит, рекламират пчеларски продукти и др. На сп. „Пчела” сътрудничат специалистът – овощар в Трявна Алекси Попов ( до 1933 г.) и Дабко Христов (50-те години на ХХ век). Интересите на Дабко Христов са многостранни, за което говори и името на създадената от него работилница за метални изделия „Енциклопедия”. Първоначално работи в Плачковци, но през 1933 г. се премества в Трявна. Става един от добрите производители на пчеларски пособия и уреди в своята работилница. Първоначално работи по каталог на немската фирма „Бернард Риче” от Баден Баден, след което прави свой каталог и в списание „Добър пчелар” през 1934 и следващите години рекламира своите изделия. В списанията са документирани и първите положителни оценки за изделията на Дабко Христов: в бр. 10/1938 г. на списание „Добър пчелар” пчеларят от гара Тулово Петко Иванов пише: „Убедих се, че има майсторлък в пресата, та от 44 кг вощина получих 28 кг восък… Неговата (на Дабко Христов) преса е мощна и хубаво работи. Поръчките явно се увеличават, защото в бр. 7/1934 г. на сп. „Добър пчелар”, наред с рекламата е записано: „От сега нататък редакцията не изпълнява никакви поръчки за пчеларски потреби…изписвайте си от Дабко Ц. Христов – гр. Трявна”. Още една гаранция за качеството на изделията е дъгогодишната им употреба. За участията си като производител на пчеларски инвентар и восъчни основи в изложението на Варненската търговско-индустриална камара и мострения панаир в Пловдив Дабко Христов е удостоен с почетни дипломи, златни и сребърни медали.
Специализираният музей изказва своята благодарност на дарителите – Тотю Бонев и неговият син Бончо Тотев.
източник: Даниела Дабкова – уредник, Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – гр. Трявна