Стартирамe новата рубрика на портала „В центъра“ – „Билките на Балкана“, с която два пъти в месеца ще ви запознаваме с чудния свят на билките. Очаквайте интересна и полезна информация за редица лечебни растения, които можем да открием около нас, както и за всичко, свързано с използването и опазването на един от най-ценните ни природни ресурси – билките.
Билките. Едновременно крехки и пълни със сила, те са като тайнствени стари познайници с магнетично обаяние, ребус от химически елементи, съединения и взаимодействия, незаменима част от кръговрата на природата, препитание за хората, изпитаната рецепта на баба, любим спътник в планината, радост за сетивата. Билките са силни природни лечители и на практика – една перфектна природна лаборатория, допълваща баланса на нашия живот.
Пътят на билките от дивото растение до лечебната отвара в чашата обаче е осеян с доста интересни въпросителни. Лечебните растения могат да бъдат красиви, ухайни и полезни, но също така и отровни, уязвими и изчезващи. Ако искаме да разбираме повече света на билките, е хубаво да се научим да говорим на техния език. От една страна, за да е максимално полезно и безопасно за нас, е нужно да придобием умението да разпознаваме билките в дивата природа, да знаем кога точно се събират, коя част от растението лекува, в какво количество се използва, за какво точно се прилага, по какъв начин се приготвя като природно лекарство и наред с това как се преработват и съхраняват събраните свежи билки. От друга страна – за да използваме разумно ресурсите на лечебните растения и в същото време да запазваме поколенията им занапред, трябва да знаем как точно се събират билките, в какво количество, от кои места и дори – как са свързани с другите природни елементи.
Билките в България са ценен ресурс и без преувеличение – истинско национално богатство. Около 3/4 от добиваните билки у нас са от естествени находища, като страната ни се нарежда сред едни от най-големите износители на диворастящи билки за света. За жалост обаче има доста примери за видове, които вече са уязвими по една или друга причина. Сега, повече от всякога, запазването на баланса в живота, разчита най-вече на нашата лична отговорност, тръгваща от едно по-правилно разбиране на природата.
Защо едни растения са лечебни, а други – не? За какво помага подбелът? Кога и как да събираме корените на глухарчето? Каква е разликата между отвара и запарка? Как се сушат различните части на билките? Кои билки са отровни? Кои билки растат в гората? Това са само част от въпросите, с които два пъти месечно в редица материали по темата ще ви помогнем да пътешествате в света на билкознанието. Надяваме се всеки да открие по нещо полезно и интересно за себе си и най-вече да ви предадем оная искрица любов към природата и нейните лекове за тялото и духа.
–
Рубриката “Билките на Балкана” достига до вас със съдействието на СЦДП – “Северноцентрално Държавно Предприятие” ДП – Габрово, стопанисващо държавните горски територии в областите Габрово, Велико Търново, Русе, Силистра и Разград.
Материалите са подготвени от Радостина Аръшева – магистър по лечебни и етерични растения.