В „Билките на Балкана“ тази седмица ще ви разкажем за красивата горска билка с различно обагрените цветове и листата на сребристи петна. В този сезон между ранните пролетни растения в сенчестите гори вече можем да се натъкнем и на лечебната медуница. Казват ѝ още червена иглика и меча пита. Какви полезни свойства крие медуницата, която лекува, вижте в материала по-долу.
Описание и разпознаване
Лечебната медуница (Pulmonaria officinalis) е от сем. Грапаволистни. Достига височина 25 – 40 см. Всички части на медуницата са покрити с власинки. Листата са едри, със сърцевидна форма. Приосновните листа са изпъстрени с бели, сребристри петна отгоре и се появяват след прецъфтяването на растението. Цветовете са едри, приличат на камбанки и са събрани на китка в съцветие по върховете на стъблата. Съцветието ѝ прилича на това на игликата. Особеното при лечебната медуница е, че всеки цвят е различно обагрен. Цветовете отначало са розовочервени или виолетови, а по-късно – след опрашването си, стават сини или синьовиолетови. Цъфти през месеците март – май. Расте в сенчести и влажни места в гори и храсталаци, както и в по-просветлените горски и окологорски пространства, в цялата страна от 200 до към 1800 м надморска височина.
На вид може да бъде объркана с други видове медуници, най-често с червената медуница (Pulmonaria rubra). Лечебният вид медуница се отличава от другите сродни на нея видове по петнистите си приосновни листа.
Използвани части и събирането им
Събират се приосновните листа, а понякога и стръковете.
– Приосновните листа – след прецъфтяване, през лятото (май – август), като те трябва да са добре развити.
– Стръкове – по време на цъфтежа, като се отрязват върховете на растенията.
Състав
Лечебната медуница съдържа голямо количество слузни вещества, както и комплекс от микроелементи с кръвотворна функция – манган, желязо и мед, а също в малки количества – титан, стронций, сребро, никел и др. Мангана, съдържащ се в растението, активизира образуването на витамин В12 и регулира дейността на някои жлези с вътрешна секреция. Също е установено наличието на сапонини, каротин, вит. С, рутин, смоли, дъбилни вещества.
Действие и приложение*
Лечебната медуница се използва най-често при възпалителни заболявания на дихателните пътища (ларингит, остър и хроничен бронхит, бронхиална астма, кашлица). В народната медицина се счита за една от най-добрите билки при лечение на туберкулоза.
Действа омекчително, леко затягащо, кръвотворно. Повлиява диарии и други заболявания на стомаха и червата. Слузните вещества, които се съдържат в растението, имат благоприятен ефект при стомашно-чревни неразположения, тъй като овлажняват лигавицата на червата и стомаха. Приема се и при възпаление на бъбреците, кръвотечения, малокръвие.
Прилага се и външно – смачканите листа под формата на лапа се използват за покриване на гнойни рани, натъртвания или с отвара от тях се промиват раните.
Примерна рецепта
Две супени лъжици оситнена и изсушена билка се заливат с 500 мл гореща вода и киснат 2 часа. Прецежда се и се пие по 1 винена чаша 3-4 пъти на ден. (по Исаев, И., И. Ланджев, Г. Нешев. Билките в България и използуването им, III изд, С., Земиздат, – 1977).
Любопитна информация
– Лечебната медуница е един ярък пример за удивителната връзка и комуникация между растенията и насекомите опрашители. Различното обагряне на цветовете е свързанo със стареенето на цветовете и с наличието на нектар. Kато процес, това се дължи на промяна на pH, при което антоцианите, които са отговорни за оцветяването, започват да придават тъмносин цвят. По този „хитър“ начин, растението дава индикации на опрашващите насекоми, че в розовите цветове има нектар, а в сините – не.
– Латинското име на рода на медуницата – Pulmonaria, подсказва и за какво помага растението – от лат. pulmo, което означава „бели дробове“. Според средновековната доктрина за сигнатурата на билките, било прието, че растението е ефективно при гръдни заболявания, тъй като неговите листа приличат на белодробна тъкан.
*Настоящата информация е предоставена с информативна цел и не може да замести консултацията със специалист. Запознайте се с противопоказанията на билката, преди употреба.
Рубриката “Билките на Балкана” достига до вас със съдействието на СЦДП – “Северноцентрално Държавно Предприятие” ДП – Габрово, стопанисващо държавните горски територии в областите Габрово, Велико Търново, Русе, Силистра и Разград.
Материалите са подготвени от Радостина Аръшева – магистър по лечебни и етерични растения.