Тя е Данна Донку. Организатор учебен процес на катедра „Германистика и нидерландистика“ и на катедра „Славистика“ във Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий“, текстописец, а вече повече от година и автор на романи. Нейни са текстовете на любими песни, изпълени от известни балкански изпълнители като Тара, Сакис Кукус, Ави Бенеди, Емилия, Нелина, Мариана Попова, Стефан Илчев и други. Данна е автор и на Take me there“, с която Стефан Илчев и Димитър Кирязов завладяха MTV Dance през 2013 година.
Усещането, което носи, е за спокойствие и стабилност, макар самата тя да говори свободно и открито. Точно като етеричните масла и релаксиращата музика, на фона на които пише. Първата ѝ книга „Каста Дивото сърце“ излиза миналата година и завладява читателите си с оригинален сюжет, подходящ за всички възрасти. Тези дни излезе и вторият ѝ роман „Узурпаторките“ в популярния жанр фентъзи, за който самата тя ще ни разкаже след малко.
Повече за Данна прочетете в интервюто.
Разговорът води О. Б. Х.
Здравей, Данна, първо искам да те поздравя за „Узурпаторките“. Сюжетната линия звучи наистина завладяващо.
– Благодаря! Надявам се да изненадам читателите си.
1. Защо Данна Донку?
– Защото звучи интересно и се запомня. И защото това е фамилията ми след брака. А Данна е името, с което най-често ме наричат приятелите ми, на кратко от Йорданка. Комбинацията от двете явно звучи екзотично, защото често бъркат фамилното ми име, но и често ме питат дали това е псевдоним, който специално съм измислила. Не, не съм. Това е името ми.
2. Разкажи ни повече за книгата. Къде стои началото ѝ?
– Всичко започна на 2. ноември 2020 година. Това е и денят, в който героинята ми Амадея получава дар от съдбата, който ѝ помага да следва призванието си. „Узурпаторките“ е епично фентъзи, начало на заплануваната ми поредица за вулканокръвните „Сага за Еландрия“. Сюжетът е многопластов и заплетен – многообразие от интриги и тайни движат повествованието, както и доза любов за повече плътност. Героите са смели, дръзки и достойни всеки от тях да е в главната роля. За мен беше истинско удоволствие да ги разгръщам във всички нюанси на характерите им, да ги показвам в силните и слабите им моменти. Успехите и паденията им, вътрешните им борби и битките за надмощие ги превърнаха в колоритни образи, които се надявам да пленят читателите ми по същия начин, както плениха и мен. Обичам да мисля за героите си като за реални хора, които обогатяват живота ми с присъствието си. Нямам търпение да се запознаете с Амадея, Каландрия и Шен Ветивер!
3. В други свои интервюта винаги споменаваш екипа от хората, които са ти помогнали да създадеш книгата си. Кой стои зад кулисите на „Узурпаторките“?
– Екипът ми е един и същ от самото начало: редакторски колектив в лицето на Анна Благоева, гл. ас. д-р Красимира Василева и Нели Добрева, дизайн на корицата – Елена Янкова. Този път за предпечатната подготовка и печата се доверих на едно от най-добрите родни издателства „Абагар“.
4. Какво се случваше със самата Данна Донку, докато градеше характерите на своите герои? Как успяваше да се задържиш в реалността, след като изграждаше толкова живи образи в свой собствен свят?
– Изобщо не успявах да се задържа в реалността, ако трябва да съм честна. Ходех на работа, работех дистанционно, изучавах ароматерапия, учех сръбски и хърватски език, грижех се за малките си момичета и ежедневието привидно си течеше в нормалното забързано темпо. Вършех всичко, което се изискваше от мен, но мислено живеех на континент Урбинос и замислях нови интриги, унищожавах вулкани, забърквах лековити смеси срещу незнайна болест. Създавах и разрушавах любовни двойки заради някакви по-висши цели. Беше ми толкова уютно в този свят на вулканокръвни и вещерокръвни, където властваха какви ли не емоции и чувства, че все още се улавям как мисля и си представям какво се случва нататък. В момента се разкъсвам пред дилемата дали веднага да продължа със следващата част, или да дам шанс на съвременна история, която хронологично започна да се заражда, преди да поема на пътешествие с „Узурпаторките“.
5. Намирам много скрити послания в откъсите, които публикуваш на фен страницата си. Ако читателите трябва да запомнят нещо от тях, какво би искала да бъде то?
– Със сигурност се надявам да не е само едно, защото наистина книгата изобилства от всякакви послания за човешките страсти. Ще споделя любим цитат, с който ще надписвам книгите си: „Жаждата за надмощие не може да бъде утолена от ничия чужда енергия, мисъл или богатство.“
6. Често наричаш писането свое скъпо хоби. Какви радости и трудности ти носи то?
– Писането ми носи само и единствено радости. Освен това щастие, удовлетворение и много смисъл. Да мога да вълнувам хората с думите си, за мен е безценно. А трудностите по никакъв начин не засенчват всички изброени приятни емоции. Да си самоиздаващ се автор не е лесно, но пък и не е невъзможно – вероятно това съм имала предвид под „скъпо хоби“. Трябва да си сигурен в качеството, което предлагаш, преди да инвестираш в продукт като книга. Аз нямам притеснения, знам какво предлагам и се чувствам уверена.
7. Какво би посъветвала авторите, които тепърва тръгват по пътя на писателя?
– Нека писането да не бъде цел, а средство – да разкривате себе си по нов начин, да разгръщате въображението си, да създавате светове. Пишете красиви и силни текстове, които да докосват хората с идеите и посланията си. Иначе няма смисъл.
Благодаря ти за това интервю, беше удоволствие да поговорим!
– И аз благодаря и до нови срещи!
Повече за Данна